Prace licencjackie, a polski rynek pracy.

Prace licencjackie

Prace licencjackie, to często bardzo duże wyzwanie. Przede wszystkim o charakterze intelektualnym. Nim podejmiemy się  napisania tego typu pracy, to najpierw warto rozejrzeć się jakie tendencje panują na polskim rynku pracy. W poniższym artykule skupimy się na opisie tych profesji, na które jest największe zapotrzebowanie na polskim rynku. Obecnie o pracę jest o wiele łatwiej, aniżeli jeszcze parę lat temu.

Obecnie istnieje bardzo duży popyt na wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Do tej grupy pracowników można zaliczyć brukarzy, murarzy, spawaczy, kierowców itd. Popyt na tych pracowników jest tak duży, że pracodawcy szukają pracowników o takim właśnie profilu za granicą. Szczególnie ciekawe perspektywy rysują się dla kierowców. Polska jest transportową potęgą i deficyt kierowców ciężarówek jest tu szczególnie odczuwalny. Można powiedzieć, że wykwalifikowani pracownicy fizyczni są na miejscu trzecim, jeśli chodzi o zainteresowanie pracodawców.

Miejsce drugie z pewnością zajmują informatycy, a szczególnie programiści. Obecnie w Polsce szacuje się, że brakuje 60 000 pracowników o tym właśnie profilu. Potrzebni są programiści w rozmaitych językach, takich jak Java, C++. PHP itd. Ogólnie popyt na informatyków z pewnością będzie rósł. Gwałtownie rozwija się w Polsce handel internetowy, a usługi coraz częściej są cyfryzowane (np. bankowe).

Na miejscu pierwszym, jeśli chodzi o zainteresowanie pracodawców, jest profesja sprzedawcy. Profesjonalnych handlowców poszukują obecnie banki oraz rozmaite firmy handlowe i produkcyjne. Ciężko jest obecnie znaleźć firmę, która nie miałaby działu sprzedaży. Osoba, która umie dobrze sprzedawać z pewnością znajdzie pracę. Zaletą pracy w sprzedaży są nielimitowane zarobki, a wadą z pewnością są duży stres. W sprzedaży dochodzi również do bardzo częstej rotacji pracowników.

Prace licencjackie, a polski rynek pracy. Podsumowanie.

Prace licencjackie z pewnością rozwijają intelektualnie, ale nie gwarantują zawodowego sukcesu. Prawda jest taka, że najwięcej da nam w życiu realna praktyka. Im więcej jej będziemy mieli, tym lepiej. Obecnie w cenie są praktycy, nie zaś teoretycy. Widząc powyższe trendy, wartym rozważeniem wydaje się być zgłębienie wiedzy z zakresu informatyki oraz sprzedaży.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz