Pisanie prac magisterskich kiedyś i dziś

Pisanie prac magisterskich

Pisanie prac magisterskich przez wielu studentów postrzegane jest jako zło konieczne. To jak wyglądało pisanie prac magisterskich kiedyś i jak to wygląda dziś, nieco różni się od siebie. Główny wpływ ma na to dostęp do Internetu, który obecnie jest praktycznie nieograniczony. Sam Internet jest nieskończonym źródłem wiedzy i niezbędnych materiałów.

Kiedyś osoby chcące napisać pracę magisterską wszystkie materiały musiały zdobywać osobiści. Konieczne były osobiste wizyty w bibliotekach, czytelniach, urzędach czy też instytucjach państwowych. Dziś już nie jest to konieczne dzięki właśnie łatwemu dostępu do Internetu. To, co kiedyś trzeba było załatwić osobiście i poświecić na to bardzo dużo czasu dziś można to zrobić w zaciszu swojego domu w bardzo krótkim czasie.

To powoduje, że cały proces pisania znacznie się skrócił. Co więcej, obecne prace są bardziej bogate w źródła, gdyż jest wiele artykułów, których nie znajdziemy w bibliotekach czy książkach, a nawet czasopismach, publikowane natomiast są wyłącznie w Internecie. Obecnie jest dużo łatwiej napisać taką pracę.

Kiedyś chcąc przeprowadzić badania na podstawie ankiety, trzeba było osobiście ją przeprowadzić, dziś można to zrobić za pomocą specjalnych platform internetowych, które umożliwiają zrealizowanie tego tą drogą, bez wychodzenia z domu. Jednakże w związku z tym pojawiły się większe wymagania zarówno do strony merytorycznej, jak i technicznej. Skoro możliwości są dużo większe, to poprzeczka też została postawiona dużo wyżej.

Pisanie prac magisterskich – jak to ma się do rynku pracy?

Pisanie prac magisterskich budzi duże kontrowersje. Dla przykładu w Szwajcarii prace magisterskie wcale nie są pisane, a szwajcarski system edukacji uchodzi za najlepszy. W Stanach Zjednoczonych student pisze pracę magisterską tylko wówczas gdy uzna, że ta praca magisterska do czegoś mu się przyda.

Napisanie nawet bardzo dobrej pracy magisterskiej w Polsce, nie jest gwarancją zawodowego sukcesu w Polsce. Jeśli już piszemy pracę magisterską, to powinniśmy starać się, by miała ona możliwie praktyczny charakter. Prace czysto teoretyczne, raczej nie pomogą nam w znalezieniu dobrze płatnej pracy.

Należy pamiętać o tym, że pracodawców najbardziej interesuje praktyczne doświadczenie danego kandydata. Im dany kandydat ma większe praktyczne doświadczenie, tym lepiej. Dyplom i praca magisterska to często dla pracodawców rzecz drugorzędna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*